Tanzanit jest osadzony w pierścionku zaręczynowym z brylantem

Wybór pierścionka zaręczynowego to trudne zadanie. Do niedawna większość mężczyzn, którzy oświadczali się swoim dziewczynom lub chłopakom, wybierała klasyczne połączenie kryształu, czystego diamentu i żółtego złota. Dziś coraz bardziej popularne stają się bardziej wyrafinowane i kreatywne odmiany. Pierścionki z tanzanitem należą do najbardziej atrakcyjnych wizualnie i popularnych dostępnych stylów. Co identyfikuje kamień szlachetny, który zyskuje na popularności?

Największy skarb Tanzanii

Tanzanit wyróżnia się jasnoniebieskim odcieniem, głębokim kolorem i wspaniałym połyskiem. Warto zauważyć, że w swoim naturalnym środowisku występuje w trzech różnych kolorach: brązowym, fioletowym i niebieskim. Dopiero po intensywnej obróbce i wystawieniu na działanie wysokich temperatur ok. 400°C klejnot nabiera odpowiedniego kształtu, który możemy zaobserwować w biżuterii. Nazwa kamienia wywodzi się od miejsca jego odkrycia, czyli afrykańskiej Tanzanii. Popularny obecnie w biżuterii kamień powstał około 600 milionów lat temu w wyniku ekstremalnie wysokiego ciśnienia i temperatury. Początkowo ten kamień mylono z szafirem.

Właściwości tanzanitu

Niebieskie kamienie, zwłaszcza pięknie oszlifowane, cenione są przede wszystkim za ich urodę. Tanzanity są oszałamiające, gdy są osadzone w żółtym lub białym złocie i dodają elegancji i wyrafinowania wyglądowi użytkownika. Charakterystyczną cechą tanzanitów jest trichroizm (w zależności od kąta padania światła możemy dostrzec aż trzy różne kolory). Ma umiarkowaną twardość (6,5-7 w skali Mohsa), ale jest też dość krucha. Ze względu na swój niedobór tanzanit jest uważany za drogocenny kamień szlachetny, którego wartość będzie rosła z czasem.

Previous post Testowanie złota w biżuterii – najważniejsze fakty, które musisz znać
Next post Co ciekawego jest w obrączkach?